O Stronie

UWAGA : strona w jezyku polskiM nie jest odswieżana – zapraszam do aktualnej wersji – po angielsku- kliknij na górze strony aby przełączyć.

UWAGA : strona w jezyku polskiem nie jest odswieżana – zapraszam do aktualnej wersji – po angielsku

Strona o moim hobby jakim jest zbieranie i naprawianie starych komputerów.
Wszystkie zdjęcia – jeśli nie zaznaczono inaczej – są mojego autorstwa i przedstawiają komputery które posiadam lub posiadałem.

Działalność moja jest całkowicie bezinteresowna – i z zasady nastawiona na straty finansowe.
Dlaczego ? Otóż dlatego, że zacząłem zbierać o 15 lat zbyt póżno – czyli w 2015 kiedy to hobby zaczęło być już modne, a nasz „rodzimy” portal alledrogo już był pełny Januszy biznesu i innych osób które zwęszyły retro biznes. Nie oceniam ich negatywnie, każdy ma swój pomysł na zarobek. Jedni mają stabilną prace (jeśli coś takiego wogóle istnieje), inni kombinują lub próbują dorobić do podstawowego dochodu a inni….ehhhhh

Są zalety tego hobby – czyli satysfakcja z każdego uratowanego, naprawionego i wyczyszczonego bezużytecznego komputera, radość z poznawania nowych ludzi – czasami ich rodzin, problemów, pomysłów na życie, możliwość oceny tych ludzi – szczególnie kiedy mówią jedno a robią drugie.

Są też wady – czyli wiecznie dobita karta kredytowa, nadszarpnięte zaufanie rodziny i żony w szczególności czy wreszcie mieszkanie, dom, garaż (niepotrzebne skreślić) zawalone komputerami które nam wydają się cenne, ważne i jedyne w swoim rodzaju a dla osób nas otaczających są śmieszne, stare i bezużyteczne.

Co jest fascynującego w komputerach Apple ?

Tajemniczość -wydaje mi się, że odpowiedzią może być ich dużo mniejsza popularność w Polsce. Wiele osób – w tym ja – nie miało wcale lub praktycznie wcale kontaktu z tymi maszynami. Wszystko to „dzięki” tkwieniu w braterskim uścisku sowieckiego brata – gdzie wszystkie lub prawie wszystkie nowinki techniczne były blokowane – szczególnie te pochodzące z krajów zgniłego kapitalizmu. Oczywiście były osoby które mogły zobaczyć czy dotknąć zachodniej technologii – ale ich grono było zamknięte do dwóch grup – tych co mieli dolary i mogli kupić cuda w Pewexie i tych co mieli rodziny na zachodzie. Jednak z tego co wiem – import komputerów Apple praktycznie nie istniał w latach 80 – z powodu zaporowej ceny (po przeliczeniu dolarów na nasze – cena była zabójcza).
Jednak władza nasza mimo dużej niechęci do zachodnich nowinek – bacznie obserwowała co tam się dzieje a nasi naukowcy i inżynierowie nie szczędzili trudu w próbach wyprodukowania polskich komputerów – w większości klonów maszyn z procesorem Z80. Jednak odcięci od świata technologii, nowoczesnych układów – byliśmy skazani na produkowanie komputerów, które już w momencie pokazania się na naszym ograniconym rynku – już były przestarzałe.

Niewiele się obecnie mówi o wpływie polaków na światowy rozwój komputeryzacji, ale nie sposób ukryć – że to ludzie z polskimi korzeniami – zmienili ten świat – choćby wymienić tylko kilka :

Steve Wozniak – mózg firmy Apple i twórca pierwszych komputerów Apple które potem zmieniły świat. Bez jego wiedzy i talentu – wizjoner Steve Jobs niczego by nie osiągnął.

Jack Tramiel (Jacek Trzemiel) założyciel Commodore i Atari – syn łódzkich żydów.

Joanna Hoffman – bliska współpracowniczka Steva Jobsa – córka słynnego polskiego reżysera.

Jest wiele innych osób jeszcze – pomalutku przygotowuje bardziej szczególowe opracowanie.

Dla osób chcących poznać historie rozwoju komputerów domowych – pozycją podstawową powinna być biografia Jobsa – autorstwa Waltera Issacsona. Z jednej strony żeby poznać niezwykle złożoną osobowość Steva Jobsa z drugiej strony – co bardziej interesujące – poznać krok po kroku jak świat komputerów zmieniał się od 1975 roku. Nie jest to tylko historia samego Jobsa – to historia firmy Xerox, Hewlett-Packard, początki Microsoftu i Billa Gatesa. Bez tych kilku firm i osób, ich kontaktów, dobrych i złych decyzji – świat dzisiejszych komputerów mógłby wygladać zupełnie inaczej.

Jobsa można lubić lub nie, można być „fanbojem” Apple lub nie – ale kilku rzeczy nie można mu odmówić – zmienił sposób w jaki komunikujemy się z komputerem – zamiast wypisywać ciągi poleceń – używamy myszy, ikonek, dzięku i kolorów – kto pamięta czasy wczesnych PC pamięta jaką różnicę w jakości obsługi komputera stanowił Norton Commander – nakładka na DOS – pozwalająca zarządzać plikami – a to i tak jeszcze była daleka droga do wygodnych systemów okienkowych – choć już można było korzystać z myszy. W tym czasie użytkownicy Apple już dawno korzystali z miłch okienek, ikonek i sprawnie działającej myszy do której nie trzeba było instalować sterowników.

W jednym z postów postaram się zebrać kilka zdjęć z róznych systemów operacyjnych w celu pokazania różnic – szczególnie młodszym użytkownikom – wychowanym na Windowsach równych wersji.

Jobs i jego zespół zmienili też sposób w jaki oglądamy filmy, słuchamy muzykę, używamy aplikacji mobilnych czy w końcu – spowodował, że telefon stał się pełnoprawnym komputerem przenośnym – a funkcja dzwonienia jest tylko głęboko zaszytym dodatkiem.

Jaka jest wartość pierwszych komputerów Apple ?

Z ekonomicznego punktu widzenia – rosnąca – szczególnie Apple I, które osiąga absurdalne 6 cyfrowe kwoty na aukcjach w USA czy Londynie.

Z technicznego punktu widzenia – prawie żadna – choć dostęp do nieograniczonej ilości oryginalnego oprogramowania i możliwości uruchomienia tego softu na starych komputerach bezpłatnie – daje ogromnie dużo radości fanom. Zaskakujące się coraz to nowe interfejsy umożliwiające korzystanie z kart SD, podłączenie przez HDMI czy wreszcie podłączenie tych komputerów do Internetu.

Z hobbystycznego punktu widzenia – aktywne obcowanie z retrokomputerami ma działanie terapeutyczno-relaksujące. Rozkręcanie, czyszczenie, składanie i uruchamianie daje dużo radości. Niestety jest czasochłonne, i nie zawsze znajduje zrozumienie rodziny.

Zapraszam do dyskusji, kontaktu, pytań i wymiany doświadczeń.

Ucho Prezesa online, Botox, Botoks Patryk Vega Botoks online ucho prezesa 22 ucho prezesa 23 macierewicz duda